۱۴۰۰/۰۵/۱۸

انتشارششمین گزارش هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی - AR6

جدیدترین گزارش «هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی» (Intergovernmental panel on climate change; IPCC) که ششمین گزارش (6th Assessment Report) این هیئت می‌باشد، روز دوشنبه ۱۸ مرداد منتشر شد. هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی در گزارش جدید خود به این نتیجه رسیده است که «خط قرمز مهار میانگین افزایش دمای جهان به ۱/۵ درجه سانتیگراد در حدود سال ۲۰۳۰ نقض خواهد شد». این بدین معنی است که این خط قرمز، «یک دهه زودتر» از آنچه که خود این هیئت سه سال پیش پیش‌بینی کرده بود، نقض خواهد شد.

تنها با ۱/۲ درجه سانتیگراد گرمایشی که تا کنون رخ داده، موج بی‌وقفه‌ای از بلایای مرگبار و بی‌سابقه آب و هوایی حاصل از تغییرات اقلیمی تابستان امسال جهان را فرا گرفته است، از موج گرمای شدید در کانادا، خشکسالی بی‌سابقه در ایران، تا بارش‌های طوفانی که خیابان‌های شهرهای چین را به رودخانه تبدیل کرده تا آتش‌سوزی‌های جنگلی غیرقابل کنترلی که یونان و کالیفرنیا را فرا گرفته است. به نوشته گزارش جدید، سطح گاز دی‌اکسیدکربن در جو کره زمین در حال حاضر در بالاترین حد خود در حداقل دو میلیون سال گذشته قرار گرفته و سطح متان و اکسید نیتروژن در بالاترین حد خود از ۸۰۰ هزار سال پیش تاکنون است. این گزارش می‌نویسد که «ما هشدارها را نادیده گرفتیم و اکنون دیگر دیر شده است: گرمایش جهانی برای انتقام‌گیری از راه رسیده است و دمای متوسط زمین را در حدود سال ۲۰۳۰ به ۱/۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح پیش از دوره صنعتی خواهد رساند».

آنتونیو گوترش با اشاره به این گزارش گفته است که برای حذف کربن از بخش انرژی به «اقدام فوری» نیاز است. او می‌گوید که «زنگ هشدارها کَرکننده است و شواهد، انکارناپذیر، انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوختن سوختهای فسیلی و ادامه جنگلزدایی باعث خفه شدن سیاره ما شده و میلیاردها نفر را در معرض خطر فوری قرار داده است.