۱۳۹۳/۰۱/۲۴

یک بازی آموزشی فوق‌العاده

محیط بازی Super Planet Crash
یک بازی به شدت اعتیادآور را به شما معرفی می‌کنم: بازی Super Planet Crash که روی خط (Online) و رایگان هم هست. این بازی توسط شخصی بنام Stefano Meschiari از محققان رصدخانه‌ی W.J. McDonald متعلق به دانشگاه شیکاگو طراحی شده است.

در این بازی هدف ساخت یک منظومه همانند منظومه خودشیدی خودمان است. باز هم اخطار می‌کنم: این بازی اعتیادآوره، اگر کار و زندگی دارید، حتا روی پیوند زیر کلیک هم نکنید، فردا نیاید اینجا شاکی بشید. بنده هیچ مسئولیتی رو قبول نمی‌کنم.

در طراحی این بازی به شکل دقیقی از قوانین گرانش نیوتن برای تعریف کنش و واکنش بین ستاره مرکزی و اجرامی که شما در مدار گردش بدور آن قرار می‌دهید، استفاده شده است. این اجرام خود می‌توانند سیاراتی کم جرم (مانند زمین)، پرجرم (مانند مشتری) و یا حتا یک ستاره‌ی همدم دیگر (مثلن یک ستاره کوتوله) باشد. هدف در این بازی این هست که شما بتوانید تا جای ممکن منظومه‌ی خود را در فاصله‌ی ۲ واحد نجومی* از ستاره‌ی مرکزی از سیارات و یا ستارگان پر کنید و این درست همان چالشی است که شما با آن روبرو هستید. منظومه‌ی شما باید ۵۰۰ سال پایدار بماند، به این ترتیب که هم‌کنش اجرام نبایستی باعث به هم خوردن پایداری هیچ یک از اجرام منظومه‌ی شما و در نتیجه بیرون انداخته شدن آن به فراسوی محدوده‌ی ۲ واحد نجومی شود.

در این بازی، همچنین می‌توانید برای شروع، از منظومه‌های ستاره‌ای کشف شده از جمله سیستم فشرده‌ی کپلر- ۱۱ استفاده کنید.

نکته‌ی آموزشی این بازی آنست که کسب مهارت در جایگذاری اجرام در مدارهای مشخص به شما این نکته را آموزش می‌دهد که یک منظومه‌ی ستاره‌ای برای پایدار بودن نیاز به در بر گرفتن اجرامی دارد که در کل طول مدار خود از پایداری کامل برخوردار باشند که این امر تنها با جای گرفتن هر جرم در یک مدار مشخص که با توجه به جرم آن و اثری که بر روی اجرام دیگر خواهد ‌گذاشت، تعریف می‌شود. هر جرمی که نتواند پایداری لازم را در یک سیستم مشخص بدست بیاورد، محکوم به جای گرفتن در مداری بسیار بیضوی و کشیده بدور ستاره‌ی مرکزی و یا حتا اخراج کامل از آن منظومه خواهد بود

توجه داشته باشید که Stefano خود به این نکته اشاره کرده است که سرور او در حال حاضر، به دلیل استقبال بی نظیر از این بازی، زیر بار ترافیکی قابل ملاحظه‌ای قرار دارد و به همین دلیل به روز رسانی امتیازها ممکن است با تأخیر انجام شود. در ضمن، در حال حاضر این بازی هنوز برای طرح بندی گوشی‌های هوشمند بهینه‌سازی نشده است، اما بر روی صفحه‌های نمایشگر بزرگ و یا تبلت‌ها بسیار عالی هست.

به هر حال این شما و این هم بازی:

برای آگاهی بیشتر پیوندهای زیر را مطالعه کنید:

* در کیهان‌شناسی، هر واحد نجومی به متوسط فاصله‌ی زمین از خورشید (نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر) اطلاق می‌شود.

۱ نظر:

  1. خیلی جالب هست و تشکر میکنم از این وبسایت جالب

    پاسخحذف